Izmenjava Španija 2024/2025 – 1. del

V tednu med 29. 9. in 5. 10. 2024 se je 11 dijakov udeležilo mednarodne izmenjave s srednjo šolo Santa Catalina de Alejandria iz španskega mesta Jaén iz pokrajine Andaluzija. Na pot smo se odpravili v nedeljo, ko smo iz Trevisa odleteli v Malago in nato v poznih večernih urah prispeli v Jaén, kjer so nas pričakali španski vrstniki s svojimi starši. Izmenjava je bila zopet kulturno usmerjena; naši dijaki so spoznavali špansko kulturo in način življenja, saj so bivali pri družinah svojih španskih gostiteljev.

Prvi dan smo se s pomočjo raznih iger in drugih dejavnosti spoznavali v gostujoči šoli.

Drugi dan nas je ekskurzija vodila po Granadi, kjer smo si najprej ogledali Alhambro, utrjen palačni kompleks, ki so ga v 14. stoletju zgradili granadski emirji in ima danes velik kulturno-zgodovinski pomen za celotno Evropo in svet, po ogledu mesta pa smo raziskovali še Muzej znanosti v Granadi (Parque de las Ciencias).

Tretji dan smo spoznavali mesto Jaén, ki je nekoliko večje od Maribora. Sprejeli so nas v parlamentu (Jaén je eno od osmih volilnih okrajev, zastopanih v parlamentu Andaluzije. Ogledali smo si tudi največje arabske kopeli v Španiji (Baños Árabes de Jaén).

Četrti dan smo obiskali manjše mesto Baeza, kjer smo si med drugim ogledali muzej Antonia Machada, španskega modernističnega pesnika iz prve polovice 20. stoletja. V Muzeju oljčne kulture (Museo de la cultura del Olivo) smo izvedeli vse o proizvodnji olivnega olja nekoč in danes in se preizkusili v ocenjevanju oljčnega olja. Zvečer smo se družili z družinami gostiteljev, ki so nam v šoli pripravile manjšo pogostitev.

Peti dan smo se povzpeli na bližnjo vzpetino, na kateri stoji Castillo de Santa Catalina (grad sv. Kataline) in se preizkusili v športnih igrah.

Hvaležni smo španskim gostiteljem, ki so poskrbeli, da smo se na izmenjavi odlično počutili, in se veselimo, da se jim bomo lahko oddolžili ob njihovem obisku pri nas v začetku aprila.